CA02COME28-22SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02COME28-22SB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
6
Total Number of Contacts :
6
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Backshell Material, Plating :
Mounting Feature :
Flange
Product Status :
Active
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Base Product Number :
CA02C
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Package :
Bulk
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Polychloroprene
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Current Rating :
135A
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
yes
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Shielding :
MIL Conformance :
Primary Material :
Metal
Datasheets
CA02COME28-22SB
ITT Cannon CA02COME28-22SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock