CA02COME28-22PBF80
Mfr.Part #
CA02COME28-22PBF80
Description
CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
22A 135A
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
6
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Strain Relief
Color :
Silver
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Size - Insert :
28-22
Receptacle
Feature :
Strain Relief
Published :
2000
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flanges, Panel
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
N (Normal)
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Body Material :
Aluminium
Cable Opening :
Contact Finish - Mating :
Silver
Primary Material :
Metal
Current Rating :
135A
Bulk
Termination :
Circular MIL Spec Connector
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock