CA02COME28-22PB01
Mfr.Part #
CA02COME28-22PB01
Description
CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Backshell Material, Plating :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Option :
GENERAL PURPOSE
Circular Connectors
Primary Material :
Metal
Published :
2014
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
135A
Mixed Contacts :
yes
Number of Positions :
6
Voltage Rating :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
6
IEC Conformance :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Cable Opening :
Base Product Number :
CA02C
MIL Conformance :
yes
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Shell Size - Insert :
28-22
Shell Finish :
Nickel
Backshell Type :
Solid
Color :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Empty Shell :
Termination :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Ratings :
Waterproof
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CA02COME28-22PB01
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock