CA02COME28-22PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02COME28-22PB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Cable Opening :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
6
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
yes
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Flange
Material Flammability Rating :
Total Number of Contacts :
6
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Current Rating :
135A
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Features :
Shell Size, MIL :
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Filter Feature :
No
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Insert Material :
Polychloroprene
Published :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Base Product Number :
CA02C
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Silver
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
CA02COME28-22PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 6 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock