CA02COME24-28SBF80F0
Mfr.Part #
CA02COME24-28SBF80F0
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Polychloroprene
Includes :
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Shielding :
Unshielded
Features :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Flange
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Receptacle Housing Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-5015, CA-COM-B
CA02COME24-28SBF80F0 Overview
CA02COME24-28SBF80F0 Features
MIL-DTL-5015, CA-COM-B series
CA02COME24-28SBF80F0 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
CA02COME24-28SBF80F0 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT