CA02COME24-28S01
Mfr.Part #
CA02COME24-28S01
Description
CA-BAYONET
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
RoHS :
Details
Current Rating :
22A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Product Category :
Standard Circular Connector
Brand :
Insert Material :
Polychloroprene
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Circular, Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Standard Circular Connector
Circular Connectors
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
24
Contact Material :
Copper
Published :
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bag
Termination :
Number of Positions :
24
Mount :
Box, Flanges, Panel
Features :
Backshell, Cable Clamp
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7µin (0.50µm)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
CA-COM
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
Base Product Number :
CA02C
Primary Material :
Metal
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold, Silver
Datasheets
CA02COME24-28S01
Circular, Receptacle Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel N (Normal) Threaded