CA02COME24-28PBF80F0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02COME24-28PBF80F0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Includes :
Subcategory :
Circular Connectors
Base Product Number :
CA02C
Shell Size, MIL :
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Polychloroprene
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
24-28
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Published :
2006
Housing Color :
Silver
Features :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Contact Size :
16
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Receptacle Housing Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-5015, CA-COM-B
CA02COME24-28PBF80F0 Overview
CA02COME24-28PBF80F0 Features
MIL-DTL-5015, CA-COM-B series
CA02COME24-28PBF80F0 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
CA02COME24-28PBF80F0 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT