CA02COM-L22-19S-B
Mfr.Part #
CA02COM-L22-19S-B
Description
CIRCULAR
Current Rating (Amps) :
22A
Number of Positions :
14
Termination :
Solder
Product Type :
Standard Circular Connector
Metal
Brand :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, MIL :
Plating :
Nickel
Length :
43.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flange
Contact Plating :
Silver
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Max Current Rating :
22A
Voltage Rating :
50V
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bag
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CA-COM
Shielding :
Unshielded
RoHS :
Details
Orientation :
Straight
Product Category :
Standard Circular Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Depth :
41mm
Datasheets
CA02COM-L22-19S-B
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Silver Nickel Straight Reverse Bayonet Lock