CA01COMPG24-28S01-44A176
Mfr.Part #
CA01COMPG24-28S01-44A176
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
22A
Packaging :
Bulk
Published :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Polychloroprene
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Features :
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Current Rating :
22A
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Mount :
Free Hanging
Mounting Feature :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Cable Opening :
Base Product Number :
CA01C
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold, Silver
Package :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Number of Contacts :
24
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Shell Finish :
Nickel
Backshell Material, Plating :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded