CA00KE24-28S
Mfr.Part #
CA00KE24-28S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Package :
Bag
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
22A
RoHS :
Non-Compliant
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Contact Finish - Mating :
Silver
Subcategory :
D-Sub Connectors
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Backshell Material, Plating :
Material Flammability Rating :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Shell Size, MIL :
Brand :
Fastening Type :
Threaded
Base Product Number :
CA00K
Number of Positions :
24
Cable Opening :
Voltage Rating :
50V
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polychloroprene
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Series :
KPT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
CA00KE24-28S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Nickel N (Normal) Threaded