CA00KE22-14P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA00KE22-14P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Brand :
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions :
19
Base Product Number :
CA00K
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bag
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Polychloroprene
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Series :
KPT
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Shell Finish :
Nickel
Cable Opening :
RoHS :
Non-Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
22A
Voltage Rating :
50V
Contact Finish - Mating :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backshell Material, Plating :
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Datasheets
CA00KE22-14P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 19 Positions Solder Cup Silver Nickel N (Normal) Threaded