CA000147R00JE66
Mfr.Part #
CA000147R00JE66
Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
47Ohm
2
Lead Diameter :
0.6 mm
1 (Unlimited)
Working Voltage :
6.8557V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±5%
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.170Diax0.460L 4.32mmx11.68mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Datasheets
CA000147R00JE66
Vishay / Dale CA000147R00JE66
FIXED RESISTOR, 47Ohm, Wirewound,