C981U103MYVDAA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C981U103MYVDAA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
111 Weeks
Capacitance :
10000pF
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Y5V
Applications :
Safety
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Composition :
Ceramic
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
400VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Y5V F
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
C981U103MYVDAA7317
KEMET C981U103MYVDAA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 10000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.591Dia 15.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C981U103MYVDAA7317 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.591Dia 15.00mm.A ceramic capacitor with a RATED AC VOLTAGE (V): 400 is also available.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C981U103MYVDAA7317 Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm