C961U682MZVDCAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C961U682MZVDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
440VAC
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Height :
13mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
Y5V
Length :
13mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Capacitance :
6800pF
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Width :
5mm
Voltage - Rated AC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
X1, Y2
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Termination :
Radial
KEMET C961U682MZVDCAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 6800pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C961U682MZVDCAWL35 Overview
A 0.512Dia 13.00mm size/dimension program is available for this device.Moreover, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 440.In operation, the component always has rated (AC) voltage of 400V.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C961U682MZVDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
has rated (AC) voltage of 400V