C961U682MYVDBAWL35
Mfr.Part #
C961U682MYVDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
6800pF
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Lead/Base Style :
Kinked
Applications :
Safety
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Dielectric :
Y5V
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400VAC
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
Y5V F
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Mount :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
250V
Datasheets
C961U682MYVDBAWL35
KEMET C961U682MYVDBAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 6800pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc