C961U392MVWDBAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C961U392MVWDBAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ratings :
X1, Y1
Applications :
Safety
Dielectric :
Y5U
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
400V
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Package / Case :
Radial, Disc
Capacitance :
3900pF
Lead/Base Style :
Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Y5U E
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
C961U392MVWDBAWL20
KEMET C961U392MVWDBAWL20
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 3900pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C961U392MVWDBAWL20 Overview
This device's program size/dimension is 0.512Dia 13.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C961U392MVWDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm