C961U332MWWDAAWL20
Mfr.Part #
C961U332MWWDAAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 760V Y5U RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Features :
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
Y5U (E)
Type :
Encapsulated Industrial Grade Capacitor
Ratings :
X1, Y1
Voltage - Rated :
760V
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Diameter :
13 mm
Product :
Safety Radial Leaded Ceramic Disc Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
7 mm
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
C900AS SFTY X1-760 Y1-500
Number of Pins :
2 Pin
Product Type :
Safety Capacitors
Size / Dimension :
0.512" Dia x 0.630" L (13.00mm x 16.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Dielectric :
Y5U
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Failure Rate :
Lead Diameter :
0.55 mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Radial
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
3300 pF
Product Category :
Safety Capacitors
Product Status :
Active
Brand :
Base Product Number :
C961U
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C961U332MWWDAAWL20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Disc, Type:Encapsulated Industrial Grade Capacitor, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, C961U332MWWDAAWL20 pinout, C961U332MWWDAAWL20 datasheet PDF, C961U332MWWDAAWL20 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C961U332MWWDAAWL20 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C961U332MWWDAAWL20
C900AS SFTY X1-760 Y1-500 3300 pF 760V Ceramic Capacitor ±20% Y5U (E) 0.512" Dia x 0.630" L (13.00mm x 16.00mm) -40°C ~ 125°C Through Hole Radial, Disc
C961U332MWWDAAWL20 Overview
Ceramic capacitor is 0.512" Dia x 0.630" L (13.00mm x 16.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U (E).
C961U332MWWDAAWL20 Features
a size/dimension of 0.512" Dia x 0.630" L (13.00mm x 16.00mm)