C957U392MZVDCAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C957U392MZVDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Published :
Composition :
Ceramic
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric :
Y5V
Voltage - Rated :
440VAC
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
Radial
Applications :
Safety
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated AC :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
X1, Y2
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
3900pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C957U392MZVDCAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C957U392MZVDCAWL35 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.472Dia 12.00mm.Temperatures greater than -40°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5V F.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
C957U392MZVDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm