C957U392MZVDBAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C957U392MZVDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Applications :
Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
300V
Dielectric :
Y5V
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
440VAC
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Capacitance :
3900pF
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Ratings :
X1, Y2
Published :
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C957U392MZVDBAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C957U392MZVDBAWL35 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.472Dia 12.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C957U392MZVDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm