C947U821KYYDCA7317
Mfr.Part #
C947U821KYYDCA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Capacitance :
820pF
Dielectric :
Y5P
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Safety
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Ratings :
X1, Y2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
C947U821KYYDCA7317
KEMET C947U821KYYDCA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 820pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C947U821KYYDCA7317 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.433Dia 11.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C947U821KYYDCA7317 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm