C937U101JZSDAAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C937U101JZSDAAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated AC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
440VAC
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Coefficient :
SL
Termination :
Radial
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Composition :
Ceramic
KEMET C937U101JZSDAAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 100pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C937U101JZSDAAWL35 Overview
This device's program size/dimension is 0.394Dia 10.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C937U101JZSDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm