C917U750JYSDAAWL45
Mfr.Part #
C917U750JYSDAAWL45
Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Straight
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Through Hole
Factory Lead Time :
111 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Tolerance :
±5%
Capacitance :
75pF
Voltage - Rated :
400VAC
Datasheets
C917U750JYSDAAWL45
KEMET C917U750JYSDAAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 75pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C917U750JYSDAAWL45 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Moreover, there is a RATED AC VOLTAGE (V): 400 on this ceramic capacitor.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is SL.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
C917U750JYSDAAWL45 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm