C917U680JYSDCA7317
Mfr.Part #
C917U680JYSDCA7317
Description
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
68pF
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Characteristics Code :
SL
Voltage - Rated :
400VAC
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
SL
Package / Case :
Radial, Disc
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Datasheets
C917U680JYSDCA7317
KEMET C917U680JYSDCA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 68pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C917U680JYSDCA7317 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.A ceramic capacitor with a RATED AC VOLTAGE (V): 400 is also available.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is SL.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C917U680JYSDCA7317 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm