C917U240JZNDCAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C917U240JZNDCAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Applications :
Safety
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
440VAC
Published :
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Ratings :
X1, Y2
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
24pF
Dielectric :
NP0
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
KEMET C917U240JZNDCAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 24pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C917U240JZNDCAWL20 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C917U240JZNDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm