C917U220JZNDCAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C917U220JZNDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±5%
Composition :
Ceramic
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated :
440VAC
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric :
NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Number of Terminations :
2
Ratings :
X1, Y2
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Applications :
Safety
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
22pF
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~125°C
KEMET C917U220JZNDCAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 22pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C917U220JZNDCAWL35 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C917U220JZNDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm