C917U220JYNDBA7317
Mfr.Part #
C917U220JYNDBA7317
Description
CAP CER 22PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Capacitance :
22pF
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
400VAC
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
Safety
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C917U220JYNDBA7317
KEMET C917U220JYNDBA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 22pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C917U220JYNDBA7317 Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C917U220JYNDBA7317 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm