C917U200JZNDBAWL35
Mfr.Part #
C917U200JZNDBAWL35
Description
CAP CER 20PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
20pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
440VAC
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
300V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
KEMET C917U200JZNDBAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 20pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C917U200JZNDBAWL35 Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C917U200JZNDBAWL35 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm