C917U200JYNDAAWL35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C917U200JYNDAAWL35
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 20PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
NP0
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
20pF
Mount :
Through Hole
Ratings :
X1, Y2
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
C917U200JYNDAAWL35
KEMET C917U200JYNDAAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 20pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C917U200JYNDAAWL35 Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C917U200JYNDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm