C911U680JYSDAA7317
Mfr.Part #
C911U680JYSDAA7317
Description
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL
Capacitance :
68pF
Voltage - Rated AC :
250V
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Package / Case :
Radial, Disc
Factory Lead Time :
111 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
SL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
SL
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
Radial
Multilayer :
yes
Ratings :
X1, Y2
Datasheets
C911U680JYSDAA7317
KEMET C911U680JYSDAA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 68pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C911U680JYSDAA7317 Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 400 characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C911U680JYSDAA7317 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm