C911U510JUSDCAWL35
Mfr.Part #
C911U510JUSDCAWL35
Description
CAP CER 51PF 400VAC SL RADIAL
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Length :
8mm
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Capacitance :
51pF
Applications :
Safety
Height :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
400VAC
Number of Terminations :
2
Width :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
SL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Temperature Characteristics Code :
SL
Ratings :
X1, Y1
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
10mm
Size Code :
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Ceramic
Datasheets
C911U510JUSDCAWL35
KEMET C911U510JUSDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 51pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc