C911U471KVYDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C911U471KVYDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric :
Y5P
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Safety
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
X1, Y1
Voltage - Rated AC :
400V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
Y5P B
Capacitance :
470pF
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Datasheets
C911U471KVYDCAWL45
KEMET C911U471KVYDCAWL45
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 470pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C911U471KVYDCAWL45 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Temperatures greater than -25°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10.0076mm.
C911U471KVYDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm