C911U471KUYDCA7317
Mfr.Part #
C911U471KUYDCA7317
Description
CAP CER 470PF 400VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dielectric :
Y5P
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Capacitance :
470pF
Kinked
Terminal Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Ratings :
X1, Y1
Voltage - Rated :
400VAC
Package / Case :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
111 Weeks
Temperature Coefficient :
Y5P B
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Length :
8mm
Size Code :
Width :
5mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
C911U471KUYDCA7317
KEMET C911U471KUYDCA7317
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 470pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C911U471KUYDCA7317 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.This component operates at 400V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C911U471KUYDCA7317 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 400V