C911U270JVNDCAWL45
Mfr.Part #
C911U270JVNDCAWL45
Description
CAP CER 27PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Voltage - Rated AC :
400V
Voltage - Rated :
400VAC
Published :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
27pF
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Safety
Min Operating Temperature :
-25°C
Dielectric :
NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
X1, Y1
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
C911U270JVNDCAWL45
KEMET C911U270JVNDCAWL45
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 27pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C911U270JVNDCAWL45 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Temperatures greater than -25°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10.0076mm.
C911U270JVNDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm