C911U240JZNDBAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C911U240JZNDBAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
440VAC
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Ceramic
Ratings :
X1, Y2
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
NP0
Package / Case :
Radial, Disc
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Capacitance :
24pF
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C911U240JZNDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 24pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C911U240JZNDBAWL45 Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C911U240JZNDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm