C911U180JZNDAAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C911U180JZNDAAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric :
NP0
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Ratings :
X1, Y2
Applications :
Safety
Capacitance :
18pF
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Composition :
Ceramic
Published :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
KEMET C911U180JZNDAAWL40
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 18pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C911U180JZNDAAWL40 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C911U180JZNDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm