C901U500JZSDAAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C901U500JZSDAAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
7mm
Length :
7mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Width :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
X1, Y2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
440VAC
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Applications :
Safety
Multilayer :
yes
Capacitance :
50pF
Package / Case :
Radial, Disc
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Temperature Characteristics Code :
SL
Temperature Coefficient :
SL
Terminal Pitch :
10mm
KEMET C901U500JZSDAAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 50pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc