C901U500JYSDCAWL20
Mfr.Part #
C901U500JYSDCAWL20
Description
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Ratings :
X1, Y2
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
50pF
Datasheets
C901U500JYSDCAWL20
KEMET C901U500JYSDCAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 50pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U500JYSDCAWL20 Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
C901U500JYSDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm