C901U390JZSDCAWL40
Mfr.Part #
C901U390JZSDCAWL40
Description
CAP CER 39PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
X1, Y2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
SL
Length :
7mm
Capacitance :
39pF
Voltage - Rated AC :
300V
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Published :
Size Code :
Terminal Pitch :
10mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
SL
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C