C901U360JYSDCAWL20
Mfr.Part #
C901U360JYSDCAWL20
Description
CAP CER 36PF 400VAC SL RADIAL
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
36pF
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Voltage - Rated :
400VAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Bulk
Datasheets
C901U360JYSDCAWL20
KEMET C901U360JYSDCAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 36pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U360JYSDCAWL20 Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C901U360JYSDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm