C901U330JZSDBAWL45
Mfr.Part #
C901U330JZSDBAWL45
Description
CAP CER 33PF 440VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
33pF
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Ratings :
X1, Y2
KEMET C901U330JZSDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 33pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U330JZSDBAWL45 Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is SL.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C901U330JZSDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm