C901U270JUSDCA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C901U270JUSDCA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
250V
Size Code :
Height :
7mm
Temperature Characteristics Code :
SL
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Width :
5mm
Terminal Pitch :
10mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Voltage - Rated :
400VAC
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
111 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
27pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
7mm
Applications :
Safety
Temperature Coefficient :
SL
Ratings :
X1, Y1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C901U270JUSDCA7317
KEMET C901U270JUSDCA7317
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 27pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc