C901U240JZSDAAWL35
Mfr.Part #
C901U240JZSDAAWL35
Description
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
SL
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Capacitance :
24pF
Voltage - Rated :
440VAC
Voltage - Rated AC :
300V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
KEMET C901U240JZSDAAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 24pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U240JZSDAAWL35 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.276Dia 7.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is SL.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10.0076mm.
C901U240JZSDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm