C901U240JUSDBAWL40
Mfr.Part #
C901U240JUSDBAWL40
Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Size Code :
Applications :
Safety
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Characteristics Code :
SL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
5mm
Length :
7mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Height :
7mm
Ratings :
X1, Y1
Capacitance :
24pF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
10mm
Temperature Coefficient :
SL
Voltage - Rated :
400VAC
Datasheets
C901U240JUSDBAWL40
KEMET C901U240JUSDBAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 24pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc