C901U221KUYDCAWL35
Mfr.Part #
C901U221KUYDCAWL35
Description
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
111 Weeks
Packaging :
Bulk
Length :
7mm
Capacitance :
220pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
7mm
Voltage - Rated :
400VAC
Published :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
Y5P B
Number of Terminations :
2
Ratings :
X1, Y1
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric :
Y5P
Width :
5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Datasheets
C901U221KUYDCAWL35
KEMET C901U221KUYDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 220pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C901U221KUYDCAWL35 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.276Dia 7.00mm.A component runs at 400V rated (AC) voltage (URac).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 10.0076mm.
C901U221KUYDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 400V