C901U152MZVDCA7317
Mfr.Part #
C901U152MZVDCA7317
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
440VAC
Size Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Length :
7mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Pitch :
10mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
1500pF
Height :
7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
111 Weeks
Width :
5mm
Dielectric :
Y5V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
X1, Y2
Lead/Base Style :
Kinked
EAR99
KEMET C901U152MZVDCA7317
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc