C901U151KUYDAAWL35
Mfr.Part #
C901U151KUYDAAWL35
Description
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
150pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
X1, Y1
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
400VAC
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Termination :
Radial
Dielectric :
Y5P
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Datasheets
C901U151KUYDAAWL35
KEMET C901U151KUYDAAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 150pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C901U151KUYDAAWL35 Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5P B.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C901U151KUYDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm