C901U120JYSDCAWL35
Mfr.Part #
C901U120JYSDCAWL35
Description
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Safety
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Coefficient :
SL
Ratings :
X1, Y2
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
12pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
SL
Datasheets
C901U120JYSDCAWL35
KEMET C901U120JYSDCAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 12pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc