C901U120JVNDCAWL40
Mfr.Part #
C901U120JVNDCAWL40
Description
CAP CER 12PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Published :
Ratings :
X1, Y1
Voltage - Rated :
400VAC
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Capacitance :
12pF
Voltage - Rated AC :
400V
ROHS3 Compliant
Dielectric :
NP0
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
C901U120JVNDCAWL40
KEMET C901U120JVNDCAWL40
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 12pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C901U120JVNDCAWL40 Overview
Ceramic capacitor is 0.276Dia 7.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C901U120JVNDCAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm