C901U120JVNDAA7317
Mfr.Part #
C901U120JVNDAA7317
Description
CAP CER 12PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Ratings :
X1, Y1
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
12pF
Voltage - Rated :
400VAC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated AC :
400V
Dielectric :
NP0
Package / Case :
Radial, Disc
JESD-609 Code :
e3
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
C901U120JVNDAA7317
KEMET C901U120JVNDAA7317
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 12pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C901U120JVNDAA7317 Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C901U120JVNDAA7317 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm