C901U120JUNDCAWL35
Mfr.Part #
C901U120JUNDCAWL35
Description
CAP CER 12PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
12pF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
250V
Ratings :
X1, Y1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
2
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
NP0
Voltage - Rated :
400VAC
Published :
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
C901U120JUNDCAWL35
KEMET C901U120JUNDCAWL35
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 12pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C901U120JUNDCAWL35 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C901U120JUNDCAWL35 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm